Čištění hardware pro začátečníky

Nevíte si rady s PC? Zeptejte se!
Pravidla fóra
Veškeré obrázky, screeny a jiný obrazový materiál uploadovat na
http://www.upnisito.ceskejparan.cz pokud bude vloženo jinak, bude příspěvek smazán!
Arkantos
Ochránce
Ochránce

Čištění hardware pro začátečníky

Příspěvek#1 » 5.4.2012, 15:31:14

Čištění a úklid
Zdravim, všechny pařanky, pařany
Založil jsem toto téma, které se bude zabývat čištěním pc komponentů.
Začnu těma nejčastějšíma otázkama... :
''Mám PC asi 1,5 roku a při hraní her se mi začalo stávat, že se počítač sam od sebe vypl''

''Hraji Minecraft a najednou se hra začne sekat, co stim?''

V některých případech za to může přehřívání součástek v počitačové skříní „kvůli“ velkému nánosu prachu.

Zde je postup, jak udělat spávnou údržbu:
1. Odšroupovat boční výko krytu skříně.
2. Po odšroubování už dál NIC NEROZEBÍRAT!! (obzvláště to nedoporučuju začátečníkum "funny montérům")
3. Kup si stlačený vzduch(prodávají ho většiou v elektro), nebo pokud máš přístup ke kompresoru, můžeš použít ten.
4. Stlačeným vzduchem/kompresorem vyfoukej VYPNUTÝ počítač (ze zásuvky) nejprve proti směru foukání větráčku, pak po směru (tj. napřed do výfuku, pak do nasávání). Postup opakuj, dokud se z počítače bude prášit.
5. bod č. 4 zopakuj pro všechny jiné chladicí otvory. Měli by jste docílit perfektního výsledku.
6. Po dokončení čištění našroubovat výko skříně zpět.

Tento postup lze použít i při čištění notebooku, ale u těch se NIC NEROZEBÍRÁ!! Řídite se bodem č.3,4

Čištění které nedoporučuji:
Nejčastější špatné čištění, které může poškodit váš počítač jsou...
1. Vlhký hadřík: Utřením součástek může způsobit zkrat.
2. Vysavač: Stáva se že při vysávaní se vytváří statická elektřina, která může poškodit součástky.
Moje turbo pc Tělo: M486 Motherboard, Mozek: AMD K5 600MHz CPU, Oči: S3 Trio64+ 16MB PCI video card, Paměť: 64 MB RAM, Žaludek: WD 12gb, Jazyk: MS Win98... Českej Pařan - cesta Arkantose: http://youtu.be/cZBmmo13sko

LukasRT
Starý Mistr
Starý Mistr

Re: Čištění hardware pro začátečníky

Příspěvek#2 » 6.4.2012, 7:59:19

Tři dny zpátky jsem vyfoukaval po pul roce používání pocitac na firmě..
Mmm, pomalejší nebyl, ale byl hlučné jsi než na zacatku. Takovej hnus co lital ze všech zákoutí běžný, bych vám nepřál vidět. Budu za týden čistit asi dalsi PC. Tak udělám video a někde mám fotky jak jsem taky foukal pc, ale tam nebylo poznat jakou barvu mají komponenty..
Nerozumím tomu, proč prodejci PC nenabízí podobnou službu ke kazdemu prodané mu PC.
Jak bych udělal službu, typu: každy půlrok vyčištění PC zabraňující zpomalování a jeho zvýšené hlučnosti, zároveň s diagnostikou. Na diagnostice lidem řeknes, ze to chce více RAMek jestli souhlasi s investici par stovek a mas vydělano.. PC ve skutecnosti vyčištíš kompresorem, nejakym účinným SW typu CCcleaner apod. A mas byznys :) tohle cele zadarmo a vydělávat na ramkacha nebo SSD apod. Pokud nebudou nic chtít, tak třeba. 100kc na hodinu :) a za hodinu to stihnes v pohode.
Lidi by to podle mého využívali.. Co se teda setkávám ja a lidmi, tak ani nevědí ze by se měl PC čistit a divi se kde tam bere tolik bordelu za ta leta :)))

P.s.: musím rozchodit ty thanks tady na fóru, at můžeme děkovat officialne a ne jen postem :) hodně lidi to přečte a líbí se jim to, ale uz nenapisou.

Za me velké + a dík!
:-) IT Centrum :-)
Desktop: MB: ASUS Sabertooth X58 | CPU: i7 920 | RAM: CORSAIR 12GB | GPU: ASUS GTX 295 | SSD: OCZ Vertex 2 120GB | PSU: CoolerMaster 850W Zvuk: AUZEN X-Fi Prelude + Logitech Z-5500 | LCD: 2x HP LP2475w
SERVER - NAS: MB: MSI H67MS-E33 | CPU: i3-2120T | RAM: KINGSTON 8GB | HDD: WD 2x2TB "20EARS" RAID1 + 2TB "20EADS" | PSU:PICOPSU 80W
NTB: SONY VAIO F13M1E/H & SONY VAIO EH1S1E/B
iPad 3 32GB 3G, iPhone 5 White!
Linux hračky 2x RaspberryPi model B 512MB RAM !!
iPad mini 32GB 3G - coming soon!

Arkantos
Ochránce
Ochránce

Příspěvek#3 » 6.4.2012, 13:51:46

LukasRT píše:Tři dny zpátky jsem vyfoukaval po pul roce používání pocitac na firmě..
Mmm, pomalejší nebyl, ale byl hlučné jsi než na zacatku. Takovej hnus co lital ze všech zákoutí běžný, bych vám nepřál vidět. Budu za týden čistit asi dalsi PC. Tak udělám video a někde mám fotky jak jsem taky foukal pc, ale tam nebylo poznat jakou barvu mají komponenty..
Nerozumím tomu, proč prodejci PC nenabízí podobnou službu ke kazdemu prodané mu PC.
P.s.: musím rozchodit ty thanks tady na fóru, at můžeme děkovat officialne a ne jen postem :) hodně lidi to přečte a líbí se jim to, ale uz nenapisou.
Za me velké + a dík!

Díky za thanks :)
Jinak ještě ktomu hluku...Vyfoukaní pomáha určitě i snížit zvuk turbín ve vašém počítači :) ,ale aby jste snížili zvuk alespoň na těch 18 dB je zapotřebý už zásah do ložisek větráčku. Větráky mají většinou samomazná ložiska (futra), nebo jsou neseny v magnetickém poli. Ložiska u větráku zpravidla řachtají když jsou vyběhaná a vevětšinových případech za to může zas ten prach, který se naschromážďuje ve velkém množství na lopatkách a tím docházi k tření ložisek.

Oddálení koupě nového lze když olejem promažeš ložiska. (pořekadlo: Kdo maže, ten jede! :) )

Návod na promazání větráku i pro začátečníky
1. Vymontovat větrák, většinou je na třech šroubcích přístupných skrz lopatky.
2. Vespod je samolepka, ta se odlepí.
3. Odstraníme vespod gumovou krytku (většiou je z černé gumy)
4. Dovnitř kápnout malinkou kapičku Konkoru nebo jiného oleje, pomůže i motorový. (nejlepší je olej na malé lokomotivy př: PIKO 56301 nebo hodinařský)
5. Kapička jenom na špičku hodinářského šroubováku.
6. Krytku vrátime a samolepku opět přilepit nazpět.
Tento návod dopomůže snížení zvuku větráku.

K efektivnějšímu návodu ke snížení hluku turbín je už pro lidi s manualní dovedností, ale ten zde už nejšpíš nebudu ani psát, jen kdyby byl zájem.

LukasRT píše:Jak bych udělal službu, typu: každy půlrok vyčištění PC zabraňující zpomalování a jeho zvýšené hlučnosti, zároveň s diagnostikou. Na diagnostice lidem řeknes, ze to chce více RAMek jestli souhlasi s investici par stovek a mas vydělano.. PC ve skutecnosti vyčištíš kompresorem, nejakym účinným SW typu CCcleaner apod. A mas byznys :) tohle cele zadarmo a vydělávat na ramkacha nebo SSD apod. Pokud nebudou nic chtít, tak třeba. 100kc na hodinu :) a za hodinu to stihnes v pohode.
Lidi by to podle mého využívali.. Co se teda setkávám ja a lidmi, tak ani nevědí ze by se měl PC čistit a divi se kde tam bere tolik bordelu za ta leta :)))

Tohle podle mě nebude nikdy fungovat :D Jak si psal, tak většinou lidi ani neví že se má vnitřek počítače alespoň jednou za pul roku vyčistit. Pak se jim počítač nezapne a jde stim teprve do servisu, kde zato zaplátí nehorázne sumy.
Pak jsou typy lidi co vý že mají čistit pc, ale ty si to zas udělají samy než aby vyhazovali peníze z okna :)
Moje turbo pc Tělo: M486 Motherboard, Mozek: AMD K5 600MHz CPU, Oči: S3 Trio64+ 16MB PCI video card, Paměť: 64 MB RAM, Žaludek: WD 12gb, Jazyk: MS Win98... Českej Pařan - cesta Arkantose: http://youtu.be/cZBmmo13sko

KenyMaster22
Mistr
Mistr

Příspěvek#4 » 1.5.2012, 10:46:54

Musím souhlasit a vidím že se arkantos opravdu vyzná :)
ObrázekObrázekObrázek

cmaxi
Ochránce
Ochránce

Příspěvek#5 » 2.5.2012, 19:33:39

Jen tak bych řekl, když už si to tak pročítám.

Čištění doporučuji nedělat v bytě. Ještě abych vysával celý pokoj. :)

A dále mi čištění nikdy moc nepomohlo. :(
Vždy jsem to řešil po reinstalaci. Toto vždy pomůže, hlavně u windowsů, které mají tehdenci se zpomalovat. Existoje řada programů, ale to pomůže jen z části. Občas to nejde ani poznat. Taky tam může být vir.

A pokud se někomu seká a nebo vypíná minecraft a při tom mu to píše málo virtuální paměti, tak nemusíte kupovat nové RAM, ale stačí ji zvýšit a ukládat na disk.
Takto:
Kliknete pravým tlačítkem na tento počítáč (neklikejte na zástupce) -> Vlastnosti -> Upřesnit -> Nastavení -> Upřesnit -> Nastavení u virtuální paměti.
Platí pro windows XP u vist a 7, nebo popřípadě 8 to bude obdobné až na ty 8, bohužel ty jsou strašné. :)
Kdo si počká, ten se snad dočká!

Arkantos
Ochránce
Ochránce

Příspěvek#6 » 3.5.2012, 16:23:43

cmaxi píše:Jen tak bych řekl, když už si to tak pročítám.
Čištění doporučuji nedělat v bytě. Ještě abych vysával celý pokoj. :)

Jinak dobrá připomínka ktomu čištění od Cmaxe :) Doporučuji to dělat venku nebo na balkoně.

cmaxi píše:A pokud se někomu seká a nebo vypíná minecraft a při tom mu to píše málo virtuální paměti, tak nemusíte kupovat nové RAM, ale stačí ji zvýšit a ukládat na disk.
Takto:
Kliknete pravým tlačítkem na tento počítáč (neklikejte na zástupce) -> Vlastnosti -> Upřesnit -> Nastavení -> Upřesnit -> Nastavení u virtuální paměti.
Platí pro windows XP u vist a 7, nebo popřípadě 8 to bude obdobné až na ty 8, bohužel ty jsou strašné. :)

Nevim jestli to nějak pomůže, ale osobně jsem zaznamenal na mém pc hodně malý nepatrný zvýšený výkon. Používal jsem podobnou metodu ReadyBoost s pomocí flash disku.

cmaxi píše:A dále mi čištění nikdy moc nepomohlo. :(
Vždy jsem to řešil po reinstalaci. Toto vždy pomůže, hlavně u windowsů, které mají tehdenci se zpomalovat. Existoje řada programů, ale to pomůže jen z části. Občas to nejde ani poznat. Taky tam může být vir.

Nezapomínal bych na jednu věc. Že pokrok jde dál a nové aplikace požadují větší výkon. Bohužel je zapotřebý počítač boostovat třeba těma ramkama.

cmaxi
Ochránce
Ochránce

Příspěvek#7 » 3.5.2012, 19:08:08

[quote=Arkantos]Nevim jestli to nějak pomůže, ale osobně jsem zaznamenal na mém pc hodně malý nepatrný zvýšený výkon. Používal jsem podobnou metodu ReadyBoost s pomocí flash disku[/quote]
Mě to na druhém PC docela pomohlo. Dříve mi to jak tak zvládalo 1.8 a jakmile nastoupila 1.0 tak to už byli strašné lagy. Teď to docela funguje, zvedl jsem ji skoro na dvojnásobek.
Kdo si počká, ten se snad dočká!

DavidNadrchal
Všeuměl
Všeuměl
Věk: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » 12.5.2012, 13:53:13

To dělám taky, zhruba jednou za měsíc, když se mi začíná moc hřát noťas. To pak z toho lítá bordel, že už to radši chodím dělat ven.
I am sexy and i know it.

halvis
Receptář
Receptář
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » 12.5.2012, 18:14:04

Uz nekolik let timhle stylem cistim jak ntb tak PC, a zatim zadny problemy. Dobre popsane.

jerabina
Zasloužilý člen ČP
Zasloužilý člen ČP
Věk: 22

Příspěvek#10 » 4.1.2013, 14:43:04

Neaktivní topic.
Lock!
1xEpic na CREATIVE
2xHelper CREATIVE
1xOperátor CREATIVE
1xZasloužilý Člen Čp